Czy na fakturach musi być podpis
Musi się na niej jednak znaleźć szereg innych elementów, wpływających na poprawność dokumentu.. Szczegółowe informacje dotyczące danych, jakie muszą być zawarte na wystawianej przez sprzedawcę fakturze znajdują się w rozporządzeniu .Również z punktu widzenia art. 106e u.p.t.u.. Wprowadziło ono dowolność formatu elektronicznego, w jakim może być przesłana .Wystawienie faktury nie wymaga od sprzedawcy i nabywcy złożenia na niej podpisów, czy też przybicia pieczątek.. Oznacza to zatem, że faktura bez podpisu jest tak samo ważna, jak ta, na której pojawia się podpis oraz pieczęć osoby wystawiającej.. W trakcie procesu akcesyjnego do Unii Europejskiej Polska musiała dostosować swoje regulacje do prawa wspólnoty.Faktura VAT jest ważna także bez podpisu.. Oznacza to, że brak podpisu na fakturze nie jest błędem.Przepisy nie nakładają na Pana jako wystawcę faktury obowiązku jej podpisywania i przystawiania firmowej pieczątki.. Nie trzeba także umieszczać na nich firmowej pieczątki.. Jednakże występuje wyjątek w przypadku gdy mamy nieuregulowane należności.. Dzięki temu rozporządzeniu brak podpisu czy stempla na fakturze nie stanowi żadnego problemu- dzięki temu są .Faktura VAT nie musi być podpisana i nie musi także zawierać pieczątek firmowych by uznać ją za prawidłowo wystawioną.. Jeżeli dany przepis wymaga umieszczenia jakiegoś elementu, to musisz go bezwzględnie w fakturze ująć.E-faktura - podpis elektroniczny na fakturze..
... Oznacza to, że faktura niezawierająca takiego podpisu jest prawidłowa.
Rada Brak wymogu podpisu na fakturach po¶rednio wynika z § 12 .Do końca kwietnia 2004 r. w zakresie podatku od towarów i usług obowiązywały przepisy, które obligowały sprzedawców, jak również nabywców do podpisywania wystawionych faktur.. Oczywiście, może Pan to zrobić, jeśli chce.. Ważny jest jedynie fakt uzyskania potwierdzenia odbioru faktury korygującej .Prawidłowo wystawiona faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży, według przepisów ustawy o VAT, również nie musi zawierać podpisu ani sprzedawcy, ani nabywcy (§ 5 ust.. Czy Spółka może anulować ww.. Zgodnie z wyrokiem sądu faktury nigdy nie powinny zostać wystawione.. Dotyczyło to zarówno faktur VAT, faktur korygujących, duplikatów faktur, faktur VAT RR, jak i faktur zwanych notami korygującymi.Podatek należny z ww.. Kiedy wystawca faktury skieruje sprawę do sądu, podpisana faktura jest automatycznie dowodem w sprawie.Jakie elementy musi zawierać faktura VAT określają przepisy ustawy o VAT oraz rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur (więcej na ten temat podstawy prawnej wystawiania faktur przeczytasz we wpisie pt. Faktura VAT - jakie przepisy stosować?. Przepisy nie nakładają też obowiązku złożenia podpisów na fakturze, zatem brak tych elementów na fakturze nie może stanowić o nieważności faktury dla celów podatkowych.Jak z tego wynika, katalog niezbędnych elementów, jakie powinna zawierać faktura, nie wymienia pieczątki ani podpisów osób upoważnionych do jej wystawienia..
Niemniej jednak, faktura bez Pana podpisu i pieczątki jest uznawana za prawidłową.
To właśnie odręczny autograf był jednym z warunków ważności tego dokumentu.. Potwierdzająca sprzedaż faktura ma moc prawną bez względu na to, czy została podpisana i podstemplowana pieczątką przez wystawcę, czy też nie.. Bez tych dwóch elementów faktura jest jak najbardziej poprawna.Ponadto należy pamiętać, że faktury (faktury korygujące) wystawia się co najmniej w dwóch egzemplarzach.. Nie można zatem powiedzieć, że faktura VAT bez pieczątki czy podpisów, bądź jednego i drugiego, jest nieprawidłowo wystawionym dokumentem podatkowym.Przepisy ustawy o VAT nie określają jednak szczególnych wymogów dotyczących formy takiego potwierdzenia, a więc czy powinien to być podpis kontrahenta na fakturze korygującej.. Nie ma obowiązku, by na fakturze pojawiły się podpisy wystawcy i odbiorcy faktury lub też pieczątki firmowe.Obecnie obowiązujące przepisy nie wymagają umieszczania podpisów wystawcy i kupującego na fakturach i fakturach korygujących.. Skoro podpis nie jest bezwzględnie wymagalny, dopuszczalne jest zaksięgowanie faktury bez takiego podpisu.wśród elementów faktury nie ma słowa o podpisie lub pieczątce (warto może przypomnieć, że przedsiębiorca w Polsce nie ma obowiązku posiadania pieczątki — ja jej właściwie nie mam i żyję);Najprościej rzecz ujmując, faktura jest dokumentem, który potwierdza sprzedaż produktu lub usługi..
Według przepisów faktura, która posiada podpis, niczym się nie różni od tej co nie zawiera.
Kontrahent nigdy nie zaakceptował faktur, tzn. nie potwierdził odbioru i nie ujął w księgach.. Oryginał otrzymuje nabywca, a kopię zatrzymuje sprzedawca.. że kwalifikowany certyfikat w trakcie swojej ważności może być albo zawieszany, albo utracić ważność przed upływem okresu ważności .Podobnie jak w przypadku zwykłej faktury VAT, faktura korygująca generalnie nie wymaga podpisu nabywcy.. Jak już zostało wspomniane, informacje, które koniecznie muszą być zawarte na fakturze, aby stanowiła ona ważny dowód księgowy, zostały .Przepisy dotyczące podatku od towarów i usług nie wymagają na fakturach takich elementów, jak pieczęci i podpisy, wskazując jednocześnie, że nie są obowiązkowe.. Marcin Andrzejowicz, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego KsięgowegoPrzed rokiem 2004 faktura traciła ważność bez podpisu oraz pieczątki, wszystko jednak się zmieniło po 27 kwietnia, gdy w życie weszło rozporządzenie Ministra Finansów znoszące obowiązek podpisu i stemplowania faktur.. Reasumując, przepisy nie wymagają, aby podatnik miał obowiązek podpisywania faktur czy też stawiania na nich pieczątek.Przed wejściem Polski do Unii Europejskiej wszystkie faktury musiały być podpisywane..
Także zgodnie z art. 229 dyrektywy 2006/112/WE państwa członkowskie nie wymagają podpisywania faktur.
1 rozporządzenia w sprawie faktur).. Jednak w sytuacji zmian w kwocie podatku VAT powstaje konieczność potwierdzenia przez nabywcę odbioru faktury korygującej.. Dopuszczalną formę faktury określa ustawa o VAT.Należy pamiętać, że już od 2004 roku kontrahenci nie mają obowiązku podpisywania wystawianych i otrzymywanych faktur.. faktur został ujęty w deklaracji VAT-7 za luty 2013.. Odpowiedź niemożliwa.). Jak już zostało wspomniane, informacje, które koniecznie muszą być zawarte na fakturze, aby stanowiła ona ważny dowód księgowy, zostały wymienione w rozporządzeniu Ministra Finansów.. Kiedy nie ma możliwości uzyskania podpisu kontrahenta, należy posiadać inne dokumenty potwierdzające fakt zapoznania się nabywcy z treścią faktury korygującej.Podpis i pieczątka nie są obowiązkowe.. (przepis dotyczący wymogów co do „zawartości" faktury) - nie jest wymagane, aby podatnik (czy sprzedawca czy nabywca) musiał fakturę podpisywać, czy też stawiać na niej pieczątkę.. faktury i dokonać korekty deklaracji VAT-7 za miesiąc luty 2013 r?. Organy podatkowe akceptują każdy jego rodzaj, który pozwala bez żadnych wątpliwości ustalić, czy i kiedy faktura korygująca dotarła do nabywcy.Podpis na fakturze elektronicznej nie jest wymagany Magdalena Majkowska.. Jak już zostało wspomniane, informacje, które koniecznie muszą być zawarte na fakturze, aby stanowiła ona ważny dowód księgowy, zostały wymienione w rozporządzeniu Ministra Finansów.Podpis i pieczątka nie są obowiązkowe..
Komentarze
Brak komentarzy.